Czy blizna to jedynie problem estetyczny?

Blizna.. Nie jeden z nas taką ma, przeważnie po 6 miesiącach gojenia ich wygląd staje się do zaakceptowania. Przestajemy się im przyglądać i jeśli tylko nie dzieje się z nimi nic niepokojącego , zapominamy o ich istnieniu. Z kolei jeśli coś się z nimi dzieje to mamy na uwadze jedynie kwestie estetyczne. Czy słusznie?

Zastanówmy się wpierw nad samą rolą skóry.
Specjaliści tacy jak Yael Adler czy Karel Lewit w swoich książkach nie tylko opisują rolę skóry jako funkcji ochronnej organizmu. Nie dość, że jest ona wskazówką do diagnostyki niektórych chorób to bierze też ważną rolę w propriocepcji, czuciu położenia ciała w przestrzeni, odbieraniu bodźców zewnętrznych i wielu innych ważnych dla nas funkcjach!

Wyobraźmy sobie teraz bliznę lub dotknijmy własnej. Obszar ten odczuwamy inaczej niż skóry obok, ponieważ często podczas jej powstania uszkadzane są gałązki nerwów, przez to obszar ten staje się niedoczulony lub przeczulony.

Następną kwestią na którą warto zwrócić uwagę to jej ruchomość. Zaburzone zostają wzajemne ślizgi warstw podskórnych i mobilność warstwy powierzchownej.
Blizna to nie tylko część widoczna na zewnątrz. Głębsze warstwy często też ulegają bliznowaceniu.

No dobrze, ale po co nam to wiedzieć?

Przerwanie ciągłości skóry to też wzmożona impulsacja układu nerwowego. Zaburzone może zostać funkcjonowanie nawet odległych miejsc.
Nieprawidłowo zagojona blizna na brzuchu, a ból szyi, odcinka lędźwiowego, bezpłodność, przewlekłe bóle brzucha lub nietrzymanie moczu? To bardzo częsta sytuacja!

Co więcej, jeśli blizna zaczyna wykraczać poza pierwotny obszar rany, może zmienić się w łagodną zmianę nowotworową.

I mała ciekawostka : tatuaż też zalicza się do blizn!

Praca na bliźnie jest bardzo istotna. Ważne by mobilizacji blizny nie zaczynać za szybko, może to m.in. spowolnić gojenie. Jeśli posiadacie jakąś starą bliznę to po konsultacji z fizjoterapeutą dobrze jeśli samemu też nad nią popracujecie. Można to robić np. przełamując ją, odciągając,masując czy też używając aplikatorów takich jak małe wałki wieloigłowe. Powodzenia 🙂