Z bólem kręgosłupa najczęściej zmagają się osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Znacznie rzadziej na tego typu dolegliwości narzekają osoby aktywne fizycznie, lecz i u nich kręgosłup może dawać o sobie znać, jeśli ćwiczenia nie są wykonywane w należyty sposób. Na problemy z kręgosłupem są również szczególnie narażone osoby pracujące fizycznie, ponieważ mało kto w pracy dba o to, aby dźwigać „poprawnie”, podobnie z resztą jak mało kto zwraca uwagę na to jak siedzi, stoi czy chodzi.

 

Epidemia siedzenia

W dzisiejszych czasach – siedzimy. W pracy, w szkole, w samochodzie, przed telewizorem… Nawet będą na siłowni wiele osób najchętniej korzysta z maszyn, na których można sobie usiąść. Oczywiście nie można tak powiedzieć o każdym z nas, bo co mnie bardzo cieszy aktywnych osób jest coraz więcej, lecz wciąż zbyt mało. Nic więc dziwnego, że obecnie tak wielu z nas cierpi na problemy z kręgosłupem i co szczególnie niepokojące wcale nie dotyczy to tylko osób w podeszłym wieku.

 

Jak siedzenie wpływa na kręgosłup?

W pozycji siedzącej zachodzą niekorzystne dla naszego układu ruchowego adaptacje. Są nimi przede wszystkim osłabienie i przykurcz (ograniczenie rozciągliwości) mięśni pośladkowych oraz mięśni przedniej i tylnej części uda.

Pośladek jest jednym z ważniejszych mięśni posturalnych, czyli odpowiadających za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jego słabość powoduje oczywiście, że o tą prawidłową postawę trudno, zatem w kręgosłupie powstają różne patologie, takie jak pogłębiona lordoza (lub inaczej „instagramowe skrzywienie kręgosłupa”), pogłębiona kifoza (garb) czy też skolioza.

Pośladki, lecz także mięśnie ud powinny przejmować jak najwięcej obciążenia podczas dźwigania. Im są one słabsze tym więcej obciążenie przyjmuje na siebie niestety nasz kręgosłup.

Siedząc osłabiamy także nasze mięśnie brzucha, a to aby były one silne ma ogromne znaczenie w kwestii tego, aby nasz kręgosłup pozostawał w swojej naturalnej pozycji, szczególnie podczas ćwiczeń. Mięśnie brzucha są na dodatek niestety rzadko trenowane w ogóle a jeszcze rzadziej we właściwy sposób.

 

Co więc należy zrobić, aby chronić swój kręgosłup?

Przede wszystkim się ruszać. Stanie będzie lepsze niż siedzenie, a chodzenie lepsze niż stanie. Oczywiście nie zawsze w swojej pracy mamy możliwość sobie wstać czy spacerować, lecz i na to można znaleźć rozwiązanie – jak najczęściej zmieniać pozycję, ponieważ dla naszego kręgosłupa nie ma nic gorszego, niż pozostawanie godzinami w tej samej pozycji.

Dla zdrowia naszego kręgosłupa kluczowe są oczywiście regularne i odpowiednio dobrane ćwiczenia, lecz o tym dowiesz się więcej w kolejnych wpisach.